Туѓите богови
Арс Ламина

Туѓите богови

Шифра на артикл: 004848
Баркод: 9786082590172
Код на производителот: 4848
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Нацистите ве затворија. И што научивте? Си ги затворате децата. Овие обвинувачки зборови им ги кажува седумнаесетгодишната Луизе на своите родители, која како дете е разделена од нив во налетот на фашизмот и се образува во духот на католицизмот, примајќи ја христијанската вера. Родителите, со ужасно искуство од концентрациониот логор зад нив, не можат да го разберат однесувањето на нивната ќерка, која не сака да ја напушти својата вера. Нескротливата верност и љубовта кон новата религија водат речиси до прекинување на односите помеѓу Луизе и нејзините родители. Во овој роман, на гротескен начин Кестен го опишува трагикомичниот генерациски конфликт во едно еврејско семејство, кое по хоророт на третиот рајх живее во егзил во Франција и се обидува нормално да го прифати јазот што се појавува помеѓу децата и родителите. Во книжевна форма, овој автор обработува важна, но денес заборавена тема од непосредниот поствоен период.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Херман Кестен
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници224

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB