Ракија : проза од Банат
Ракија : проза од Банат
Ракија : проза од Банат
Ракија : проза од Банат
Арс Ламина

Ракија : проза од Банат

Шифра на артикл: 004866
ISBN: 9786082590110
Код на производителот: 4866
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Романија. Банат. живописни планини што се протегаат над Дунав. Село во кои чесите живеат повеќе од два века. Свет во кој стои времето. Млад учител од Моравија доаѓа во едно од овие села. Тој доаѓа за да заборави. Но, секојдневната реалност на руралниот жживот и срамежливите обиди да се интегрира во ова затворено општество се надвиснати од интензивните сеќавања. Во мир и изолација, среде опојните убавини на Банат, како секоја мала работа да сака да го потсети на детството, горчливите години во гимназијата, загубените љубовници, патувањата, бегствата... Младиот автор Матеј Хоржава ни претставува медитативна, автобиографска и стилистичко значајна проза која во 2015 година се закити со престижната чешка литературна награда Магнезија Литера во категоријата за дебитант на годината.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Матеј Хоржава
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници128

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB