Куклата: портрет на мајка ми
Арс Ламина

Куклата: портрет на мајка ми

Шифра на артикл: 006837
ISBN: 9786082593739
Код на производителот: 6837
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Исмаил Кадаре (1936 г.) е најзначајниот албански романсиер, есеист и драмски автор, кој во светската книевност се прославува со романот „Генералот на мртвата војска“. Го сметаат за еден од најголемите европски писатели и интелектуалcи на 20 век и за универзален глас против тоталитаризмот. Други познати дела му се: „Палата на соништата“, „ерката на Агамемнон“, „Наследникот“ и др. Во „Куклата“, Исмаил Кадаре се навраќа во родното ќирокастро, заостанато место со утврдени куќи и тесни, кривулести сокачиња во јуна Албанија, за да ни го раскае неговиот личен однос со својата мајка, која никогаш докрај не успева да ја разбере. Храбра и впечатлива приказна, што со забелелива доза иронија го опишува младиот човек, кој на извесен начин е стамен во еден променлив свет. Во неколку години тој ја чувствува трансформаcијата на неиздрливо задушувачката традиcионална средина што води кон заборав на старите вредности што го обелеале неговото детство и животот на неговата мајка, Куклата
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Исмаил Кадаре
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници112

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB