Млечни заби
Арс Ламина

Млечни заби

Шифра на артикл: 046791
ISBN: 9786082673301
Код на производителот: 46791
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Млечни заби“ е збирка од дванаесет раскази, прецизно ситуирани во детството како обединувачко јадро околу кое се намотува најразличен материјал од Балканот што експлицитно го нема, а е присутен во секој збор, во секој интерпункциски знак и во секоја белинка од врвното уметничко писмо меѓу кориците. Цврсто стегнато книжевно клопче со лични, мачни и мрачни, напати брутални приказни за растењето. Намотување и одмотување зборови на тишината, на она за што вообичаено се молчи. „Млечни заби“ е прв превод на Лана Басташиќ на македонски јазик, која ја доби Европската награда за книжевност за 2020 година за романот „Фати го зајакот“. По големиот успех на романескниот првенец што се најде и во најтесниот избор за НИН-овата награда, Басташиќ со „Млечни заби“ го подвлекува веќе стекнатиот читателски и критичарски впечаток дека е еден од водечките книжевни гласови на овие простори во моментот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Лана Басташиќ
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници80

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
1.499 МКД
24,26 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB