Јама
Ѓурѓа

Јама

Шифра на артикл: 096315
ISBN: 978-608-201-514-9
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
9,71 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Целиот ужас е во тоа што нема ужас.“ Ова е брилијантен осудувачки роман, обвинение против општеството и обид да се разбере што ја предизвикува проституцијата како феномен. Куприн отиде подалеку од другите романсиери кои ја покренаа оваа тема, не само зборувајќи за нечистотијата, развратот и моралот на таквите установи, туку и прикажувајќи ги проститутките како обични луѓе, кои исто така имаат чувства и души, болка и страдање, и докажување преку примерот на Љубка, Тамара и Жења дека овие жени се осудени на трагичен крај. За првпат тој ги обвинува мажите дека не само нивната страст и потребата да се задоволат е основната причина за оваа појава, туку, уште поважно, нееднаквоста на жените, недостапноста на пристојна заработка за нив, како и општествените предрасуди и дволичниот морал што го спречуваат нивното излегување од јамата што е борделот. Mоќна, трагична, болна, директна и убава книга за проституцијата. Ќе ви остави толку голема трага и несомнено ќе заземе едно од централните места меѓу вашите омилени дела од грандиозната руска литература.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Александар Куприн
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници407
Димензија20cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB