Акции

Дарување за Денот на книгата „Хари Потер“ – 2023 година

12.10.2023.
Дарување за Денот на книгата „Хари Потер“ – 2023 година
Дарување за Денот на книгата „Хари Потер“ – 2023 година

Денот на книгата „Хари Потер“, кој досега беше Ноќ на книгата „Хари Потер“, се одржува токму денеска, на 12 октомври. Целта на овој ден е да се прослави и да им се овозможи на фановите да се нурнат во волшебничкиот свет на Хари Потер за еден ден.

Првично се одржувал во текот на првата недела од февруари, но креаторите сакаа да најдат датум што функционира за колку што е можно повеќе земји и затоабеше избран октомври. Секоја година на овој ден имаме можност да го прославиме тој магичен свет што донесе радост во животите на своите обожаватели. Од стари искусни обожаватели кои можат да ги рецитираат магиите од збор до збор, до новите млади волшебници и вештерки кои го доживуваат светот по првпат, овој магичен ден е неверојатно време за да се задоволат имагинациите на читателите и обожавателите од сите возрасти. Овој возбудлив ден оживува некои од најнезаборавните моменти од таа реалност, па така, ако сте обожавател на Хари Потер,можете да се облечете во униформа од вашата омилена од четирите куќи, да уживате во играта квидич или да си замислите дека вашето домашно милениче има моќи на магично суштество.

Оваа година ние одлучивме да организираме „гивавеј“ со нашите пријатели, страсни љубители на Хари Потер – Сашко Потер и Моника Потер.

Секој љубител на Хари Потер може да ги посети нивните профил на „Инстаграм“ и да учествува во дарувањето, следејќи ги насоките и правилата за учество.

Подарокот од „Литература.мк“ е составен од книга по избор (во издание на „Арс Ламина“) и сет беџови со вашите омилени ликови.

Доколку сакате да учествувате, коментирајте на следните линкови:

1. Сашко Потер

2. Моника Потер 

 

ИСТОРИЈА НА ДЕНОТ НА КНИГАТА НА ХАРИ ПОТЕР

Се верува дека серијата „Хари Потер“ била една од книгите што ја поттикнала желбата за читање на децата од деведесеттите. Хари првпат беше претставен пред повеќе од 20 години, кога британската писателка Џ. К. Роулинг ја објави првата книга од серијата „Хари Потер и каменот на мудроста“ во 1997 година. Книгата почнува со тоа што Хари сфаќа дека е волшебник, дека неговите родители биле вештерки и волшебници и дека биле убиени од страшен волшебник по име Волдерморт, а не во сообраќајна несреќа како што му било кажано. На крајот оди на училиште во Хогвортс, каде што брзо станува пријател со Рон Визли и Хермиона Гренџер и наоѓа посебна врска со директорот Дамблдор. Како што напредуваше серијата книги, така Џ. К. Роулинг нè воодушевуваше со извонредните измислени приказни на тројцата млади пријатели Хари, Рон и Хермиона и нè однесе на патување како ниеден друг.

Книгите се продадени во над половина милијарда примероци од нивното објавување, што ги прави најпродаваните серијали на книги во историјата, со над 80 различни јазични верзии. Што е речиси подобро од серијал книги? Филмски серијал! Во 2001 година, првата книга за Хари Потер се појави на екранот, со младиот шармантен Даниел Редклиф како Хари Потер.

Филмската серија од осум дела, како и книгите, беше огромен успех, а сега е трет филм со најголема заработка на сите времиња. Популарноста на книгата и филмот резултираше со милиони посветени обожаватели и стана сеопфатен феномен, поради што издавачката куќа „Блумсбери“ го почна денот за да го одбележи ова неверојатно движење.

 

ЗОШТО ГО САКАМЕ ДЕНОТ НА КНИГАТА НА ХАРИ ПОТЕР

Ја промовира креативноста

Сакаме да гледаме колку сите стануваат креативни на овој ден, од нивните сопствени костими на тема Хогвортс до нивните „направи сам“ летечки метли и магични стапчиња. Тоа е ден кога љубителите на магијата можат да покажат колку генијални можат да станат.

Ја слави книгата

Денеска размислуваме за магичниот свет на Хари Потер, борбите и успесите што ги претрпеле тој и неговите пријатели. Иако приказната е пријатна, мораме да признаеме дека има важни животни лекции за пријателството што треба да се извлечат од настаните од оваа книга.

Ги спојува сличните умови

Од група училишни пријатели до другари на работа, ова е настан што сака забава. За луѓето од сите возрасти и различни сфери на животот да се соберат и да учествуваат во нешто што им носи толку многу радост и чудо.

 

 

Поврзани производи

Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
950 МКД
15,37 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
850 МКД
13,75 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
1.150 МКД
18,61 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
950 МКД
15,37 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
700 МКД
11,33 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
650 МКД
10,52 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
480 МКД
7,77 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
660 МКД
10,68 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
2.150 МКД
34,79 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
1.150 МКД
18,61 EUR

Остави коментар

Во моментов нема коментари
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.02 MB