Настани

Современите бајки од книгата Детелинки-белинки ја збогатуваат домашната литература за деца

13.02.2023.
Современите бајки од книгата Детелинки-белинки ја збогатуваат домашната литература за деца
Современите бајки од книгата Детелинки-белинки ја збогатуваат домашната литература за деца

Новата книга за деца „Детелинки-белинки: современи бајки со четири листенца“, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, беше претставена вчера (12 февруари) во „Литература суперстор“ во „Ист гејт мол“. На настанот, кој беше во рамките на „Денови на литературата“, кон книгата се осврна уредничката Оливера Ќорвезироска, а во продолжение групата автори потпишуваа примероци. Книгата содржи шеснаесет современи бајки од 15 македонски автори.

Изборот на бајките во оваа збирка е направен од пристигнатите материјали на конкурсот за новосоздадени бајки на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“ и издавачката куќа „Арс Ламина“, спроведен во 2020 година. Во книгата се застапени бајки од нови, но и од веќе етаблирани автори: Билјана Станковска („Авантурите на едно мракче“), Владо Димовски („Во земјата на белите облачиња“), Анета Ристеска („Вин-вин“), Клементина Петрушевска („Часовникот на Симон“), Мартина Дукоска („Детелинки-белинки“), Светлана Дарудова („Бајка за Нова година“ и „Талкачката“), Анита Димовска („Зелената кралица“), Биљана Стојановска („Змејот од Пелистер“), Ана Ѓорѓевиќ („Горделивата жирафа“), Марија Ралповска („Волкот Пуи“), Мимоза Тодоровска („Волшебен лет“), Владо Јаневски („Папагалот и кучето“), Алма Растодер („Магијата на другарството“), Ана Гаштарова („Не е добро да се лаже!“) и Весна Кираџиева („Авантурите на Трепколетка“).

Приказните се наредени во четири циклуси – како четири листенца на „среќната“ детелинка. Овие современи бајки ја збогатуваат домашната литература за деца. Некои од нив се случуваат и во наше време, на наши предели и со препознатливи ликови од нашето опкружување, со што уште повеќе им се приближуваат на малите големи читатели.

– Кога ќе ги најдете сите листенца на детелинката, тоа носи среќа; пандан на тоа ни беше: кога ќе ги прочитате сите четири циклуси – тоа да ви донесе радост. Графичкиот дизајн помогна оваа идеја да биде и лесно видлива, препознатлива на прв поглед. Корицата и духовитата поделба на циклусите со графички сепаратори се дело на графичката дизајнерка Ангела Чучкова. Кога го направиме ова, знаевме дека имаме книга. Пред тоа имавме само материјал, идеја за книга. Насловот на антологиичката е истиот со насловот на една од бајките внатре. Со бајката на Мартина Дукоска. Вообичаена практика е антологиите да се насловуваат според еден застапен текст во нив кој најсоодветно го објаснува целиот пристап на приредувачот, но, од друга страна, носи и нешто заедничко за сите застапени нешта внатре. Иако е наслов на бајката на Дукоска, овој наслов е податлив за целата книга, зашто го овозможува, го оправдува организирањето во четири циклуси и на целата графичка опрема на книгата во знакот на детелинката. Бајката на Дукоска не губи ништо со преземањето на нејзиниот наслов, напротив; а антологијата добива на кохерентност, на зацврстување на концептот – рече Ќорвезироска.

Изданието е дел од едицијата „Лесно читливо“, уредено со помош на специјален фонт за полесно читање за деца во фаза на описменување, како и за лица со дислексија, препорачано од Здружението за дислексија „Ајнштајн“ и Филозофскиот факултет во Скопје. Во книгата е вклучен и речник на помалку познати зборови.

Книгата „Детелинки-белинки: современи бајки со четири листенца“ е достапна во сите книжарници на „Литература.мк“, како и онлајн, преку www.literatura.mk.

https://www.literatura.mk/BookDetails.aspx?Pr=14928

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

17.
Apr.
Настани
Со свеченост во книжарницата „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“, вчеравечер (16 април) беше врачена наградата „Пегаз“ за 20...
12.
Apr.
Настани
Си беше еднаш... Ова се првите зборови со кои почнува раскажувањето на приказните, волшебно навестување дека почнува ново патување во светот на бајките. Со о...
11.
Apr.
Настани
Свеченото доделување на наградата „Пегаз“ за 2023 година и промоцијата на победничкиот роман – „Риба во(н) мрежа“ од авторката ...
09.
Apr.
Настани
Новата книга за деца, со најубавите бајки на сите времиња, „Си беше еднаш“, ќе биде промовирана на 11 април (четврток), со почеток во 19 часот, в...
05.
Apr.
Настани
Светот на децата, нивното растење, нивните палавости, мудрости, емоции и разни ситуации, се инспирација за неуморниот писател Васил Мукаетов, кој, вчеравечер...
04.
Apr.
Настани
Новата книга „Има ли и страна петта?“ на еден од најплодните македонски писатели за деца, Васил Мукаетов, ќе биде промовирана денес, на 4 април (...
03.
Apr.
Настани
Сликовницата „Рокчето“ од Никола Маџиров, чија приказна е поврзана со настанување на градот Струмица, се врати дома – во градот под Царевит...
29.
Mar.
Настани
Сликовницата „Рокчето“ од поетот Никола Маџиров, со илустрации на Анета Илиевска, ќе биде промовирана на 2 април (вторник), во 18 часот, пред кни...
25.
Mar.
Настани
Светот на Pokémon оживеа во Скопје! Како на светските собири посветени на мегапопуларната јапонска анимирана франшиза, „Литература.мк“ во ...
21.
Mar.
Настани
Со мисија да им помогне на децата во првите чекори во самостојно читање, како и да даде значајна поддршка на наставниците за време на часовите, професорката ...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.84 MB