Везилка
Арс Ламина

Везилка

Шифра на артикл: 047778
ISBN: 9786082674438
Код на производителот: 47778
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во оваа стихозбирка со обединувачки наслов Везилка се присоединети песните од збирките Везилка и Стерна. Објавени се во една книшка во 1961 година, како дополнето издание. Тука се збрани најпознатите песни на Конески, Везилка, Стерна, Одземање на силата, Болен Дојчин... Истовремено, тие се и најпарадигматични за неговата поетика, затоа што преку нив, Конески го артикулира народниот дух на својата земја, обработен низ своите лични искуства. Посегнувајќи по корените на националниот идентитет, Конески честопати бара потпорка во традицијата, сака да воспостави мост кон претходниците. Но, и во песните во кои зборува за личностите од македонската културна историја (Прличев, Жинзифов...), тој ја согледува, пред се, нивната осаменичка трагедија. Зборувајќи за нивната судбина, тој ја искажува, всушност, својата сопствена.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Блаже Конески
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници88

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
399 МКД
6,46 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB