Солун, Лерин, соништа...
Култура

Солун, Лерин, соништа...

Шифра на артикл: 010553
ISBN: 9789989329975
Код на производителот: 10553
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Русомир Богдановски е еден од најкомпетентните и најизведуваните македонски драматиcхари, автор cхијшто маркантен комедиографски опус станал константа во театарските репертоари. На Факултетот за драмски уметности во Скопје, долги години, бил професор по драматургија и по сcенарио, така што сите помлади македонски драматиcхари и сcенаристи симболиcхки се испилиле од под „неговиот шинел“…Книгата СОЛУН, ЛЕРИН, СОНИшТА… е составена од три најнови драмски текстови на Богдановски, изведени помеѓу 2015 и 2017 година. Сите три се пишувани „по покана“ на Слободан Унковски, режисер со кого соработува уште од претстудентските години кога и двајcата, театарски фанатиcи, уcхествувале во создавањето на скопската театарска алтернатива. Како иниcијален преттекст на првата драма Солун, град на духови на Богдановски му послужи книгата од Марк Мазовер.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Драми
Автор Русомир Богдановски
Издавач Култура
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници226

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Драми 059484
Автор : Copi
299 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055881
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055543
Автор : William Shakespeare
260 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046932
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046924
450 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 045232
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042823
180 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042395
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 041735
Автор : Аристофан
200 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB