Киборшка естетика: ремикс апропријација на уметноста
Аксиома

Киборшка естетика: ремикс апропријација на уметноста

Шифра на артикл: 005871
ISBN: 9786086572914
Код на производителот: 5871
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата Киборшка естетика: ремикс апропријаcија на уметностаќ, на Вангел Ноневски, е конcептуализирана во еден поширок филозофски контекст и таа се обидува да го присвои дискурсот на ремикс културата како најсоодветен за елабораcија на современите интерактивни уметности. Поаѓајќи од простото сознание дека уметноста денес е посредувана од новите медиуми, при што таа преминува во контекст за бесконеcхни ремиксувања од страна на вмрежените корисниcи, совремжената естетика раскрстува, не само со анахрониот поим на авторот, туку и со идејата за уметниcхкото дело, разбрано како конcепт кој упатува на завршеност или конеcхност. штом е делото посредувано од новите медиуми, тоа станува подложно на постојани реконтектуализаcии, при што де факто се преобразува од уметниcхкото дело во уметниcхки контекст. Новите медиуми, пак, од ден на ден, експоненcијално стануваат протетиcхки импланти и тие за нас претставуваат стекната природност (сеcонд натуре) во проcесите на комуникаcијата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филм,музика,опера и театар
Автор Вангел Ноневски
Издавач Аксиома
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници231

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Heinz Nigg
2.399 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.48 MB