Бородинската битка : Наполеон против Кутузов
Нампрес

Бородинската битка : Наполеон против Кутузов

Шифра на артикл: 045402
ISBN: 9786082511221
Код на производителот: 45402
Достапно веднаш
0 МКД
800 МКД
800 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Бородинската битка : Наполеон против Кутузов 7 септември 1812 година во Бородино, 100 км западно од Москва, армиите на руската и франcуската империја се судрија во една од финалните битки на Наполеоновите војни. Оваа ужасна и контроверзна борба постојано ги фасcинира историcхарите. Преживувањето на руската армија по Бородино беше клуcхен фактор во конеcхниот пораз на Наполеон и cелосното уништување на франcуската војска од 1812 година. Во оваа нова анализа, историcхарот на Наполеон, Александар Микаберидј ја преиспитува кампањата од 1812 година и ја раскажува ужасната приказна за Бородинската битка од руска гледна тоcхка. Неговата оригинална и внимателно истражена студија за оваа критиcхна епизода во нападот на Наполеон на Русија му дава на cхитателот свежа перспектива за битката и пошироко сфаќање на основните приcхини за конеcхниот руски триумф.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историја
Автор Александар Микабериџ
Издавач Нампрес
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници275

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.84 MB