Шест ликови бараат автор
Магор

Шест ликови бараат автор

Шифра на артикл: 008858
ISBN: 9786082232126
Код на производителот: 8858
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Шест ликови бараат автор е апсурдна метатеатарска драма што го истраува односот меЌу авторите, нивните драмски ликови и театарските работниcи. Напишана е во 1921 г. Текстот радикално ги нарушува дотогаш воспоставените правила на драматургијата, од поставеноста на ликовите, драмското дејство, до типичните драмски елементи како заплет, кулминаcија и расплет. Поради неконвенcионалноста и нетипичноста во времето кога се појавува, првата изведба на текстот била проследена со скандалозни извиcи на публиката. Подоcна, текстот доивува бројни изведби на главните театарски сcени во светот. Денес се чита како класика на модерниот театар и текст што го отвора патот за драматуршките истраувања од втората половина на ЏЏ век, од театарот на апсурдот до постмодерниот театар.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Драми
Автор Луиџи Пирандело
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници112

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Драми 059484
Автор : Copi
299 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055881
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055543
Автор : William Shakespeare
260 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046932
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046924
450 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 045232
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042823
180 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042395
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 041735
Автор : Аристофан
200 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 12.14 MB