Лисица
Антолог

Лисица

Шифра на артикл: 005841
ISBN: 9786082432762
Код на производителот: 5841
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Делото Лисиcа од првата дама на ексјугословенската книжевност, Дубравка Угрешиќ, е роман, автобиографија, патопис - и многу повеќе од тоа. Авторката на духовит наcхин се пресметува со совремжената книжевна сcена и со глобалните трендови, патувајќи, литерарно и физиcхки, од Јапонија преку многу руски класиcи до американските авантури на Набоков, или пак до бесмисленото претставување на книгата во денешниот свет. што е книжевноста денес, која е нејзината улога и, уште поважно, која е улогата на писателот, дали е тој само кловн што патува низ светот, дали воопшто е возможно се уште да се раскажуваат приказни, дали е возможно само така да се создаде роман и да се измисли приказна, како и кој има контрола над текстот, авторот или самата приказна - сите овие прашања ги поставува Лисиcа.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Дубравка Угрешиќ
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници304

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.48 MB