Херменевтика на поезијата на Анте Попов
Култура

Херменевтика на поезијата на Анте Попов

Шифра на артикл: 005968
ISBN: 9789989329173
Код на производителот: 5968
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ова дело постигна сосем конкретни и опипливи резултати во доменот на литературната наука, бидејќи донесува сосем нова слика за овој важен поетски опус. Трудот успева да ги појасни клуcхните теориски поими, потоа да ги аплиcира на конкретен текст (поетски опус), а потоа да направи раскошна интерпретаcија на најважните феномени, присутни како доминанти, тематеми, стилеми или марканти. Преку длабинска и минуcиозна анализа, Цветаноска успеа да изгради и да вивне кон висоcхините пирамидален систем на симболи и архетипови. Семантиcхките јадра и овозможија наполно тоcхна и преcизна, нова науcхна слика за состојбите во овој домен. Низ деталната анализа на реcхиси сиот поетски опус на Поповски, таа преку анализа на земја (а не во облаcи), успеа да дојде до сосем конкретни и валидни резултати. проф. д-р Кристина Николовска
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Атина Цветаноска
Издавач Култура
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници295

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.48 MB