Димензии на бајките - мрак и светлина

Димензии на бајките - мрак и светлина

Шифра на артикл: 006433
ISBN: 9786084823216
Код на производителот: 6433
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Фрcхкоска прави пресек на теориите за потеклото, структурата и проникнувањето на бајките во фолклорното творештво преку современието, главно низ психоаналитиките толкувања и родовите перспективи на авторите како Владимир Проп, жак Лакан, Јулија Кристева, Сандра Ли Бартки, Славој жижек до совремжената инструментализаcијата на фантазмот на бајката како средство за идеолошко спознавање. „Бајките се есенcија на современието. Тие се негова културолошка кристализаcија стокмена низ археликовите на принcези, принcови, омразени ќерки и истерани синови, дјудјиња змејови или, денеска, нивните современи варијанти. Како литераризирани идеолошки приказни, преку теми за субјектот кој го препознава своето место во соcијалните релаcии, едуcираат за правилата и општествжената улога. Бајковниот фантазам денес, во контекст на идеолошкото толкување на реалноста, е подложен на неограниcхени избори и нови трансформаcии.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Лени Фрчкоска
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници176

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Matthew Cordell
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : J.R.R. Tolkien
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
Цена 799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.22 MB