Култура и книжевност

Култура и книжевност

Шифра на артикл: 006612
ISBN: 9786082235356
Код на производителот: 6612
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ракописот Култура и книжевност од македонскиот врвен филозоф-естетичар, поет и истражувач на културата Иван Џепароски претставува збирка есеи во кои на длабоко ерудитен, прецизен и стилски рафиниран начин се расправа за горливите теми на современата хуманистика. Имплицитна, а сепак централна позиционираност во овие есеи е (на извесен начин донкихотовската) потреба да се протолкуваат актуелните феномени на глобализацијата, масовните медиуми, популарната култура, дигитализацијата, читателовата рецепција и вкусот на публиката, за да може и во нив, и преку нив, и со нив, да се воспостави неопходната вертикала на естетски вредности. Ракописот на Џепароски е свежо и интересно четиво кое докажува дека филозофската доследност и книжевната ерудитност можат, и вообичаено, одат рака под рака со креативната луцидност, па и со лежерниот хумор и стилска комуникативност со читателската публика. Тој и најсериозните проблеми на современата хуманистика умее да ги објасни прецизно, јасно и прифатливо з
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Иван Џепаровски
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2016
Број на страници321

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.49 MB