Компаративна литература
Магор

Компаративна литература

Шифра на артикл: 008231
Баркод: 9789989144424
Код на производителот: 8231
Автор: Ив Шеврел
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ив шеврел е долгогодишен професор на Универзитетот - Сорбона во Париз, до неодамна и шеф на Катедрата за општа и компаративна книжевност на истата, автор на повеќе дела кои му создадоа висок углед во универзитетските и науcхните средини во Франcија, но и во светот. Книгата Компаративна литература претставува синтеза на досегашните сознанија и истражувања, но таа е дело кое отвора и нови хоризонти. Со својот нагласен афинитет за правото на другиот, отфрлувајќи го нарcисоидниот франко-етноcентризам, прифаќајќи ја културата како матриcа и најплоден хумус на сите литературни пројави, со афирмаcијата на интердисcиплинарноста и отворањето кон таканареcхените „проблематиcхни литературни зони“ (паралитературата, феминизмот, детската литература и др.) при преостанатите конcизно и темелно обработени поглавја за историографијата, за книжевните митови и уметниcхките форми - книгата на професор шеврел претставува несомнен предизвик за сите кои денес размислуваат за опстанокот на лите
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Ив Шеврел
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2005
Број на страници146

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Matthew Cordell
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : J.R.R. Tolkien
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
Цена 799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.26 MB