Креолизација на Европа : книжевност и миграција
Магор

Креолизација на Европа : книжевност и миграција

Шифра на артикл: 008335
ISBN: 9786082232003
Код на производителот: 8335
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата Креолизаcија на Европа: книевност и миграcија од истакнатиот книевен критичар и професор по компаративна книевност, Армандо Њиши, е составена од четири есеи во кои авторот ги анализира новите феномени во европската литература пишувана од доселениcи.Њиши нуди ново согледување на компаративниот метод во проучувањето на литературата, го разгледува статусот на емигрантот во современото општество и го дефинира терминот креолизаcија од деколонијалистичка гледна точка. Оваа силна компаратистичка студија мое да се чита и како еден вид интелектуален бунт против европоcентризмот, елба да се создаде платформа за дијалог меЌу мноштвото книевни гласови во светот и нивните дискурси. Во сите есеи тонот на Њиши е полемичен, отворен, интелектуално контроверзен и поради тоа бара cелосна ангаираност и активно учество на читателот при средбата со текстот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Армандо Њиши
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2013
Број на страници202

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Matthew Cordell
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.1 MB