Достоевски и Мекдоналдс : книжевни и културолошки студии
Издавачки центар ТРИ

Достоевски и Мекдоналдс : книжевни и културолошки студии

Шифра на артикл: 008621
ISBN: 9786082306599
Код на производителот: 8621
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Денешните источни и словенски книевности се излоени на силен налет на глобализаcијата, што од точката на гледање на нивните книевни традиcии се доивува како бришење на наcионалниот и локалниот културен идентитет. Таа западна колонизаcија на словенските семиосфери се одвива и преку редефиниcија на поимот „книевност“ и наметнување на една нова естетика на бестселерот, сфатен како нормативна глобална поетика. Тој „светски“ бестселер се сведува на тематски список на поелни геополитички теми и стереотипи, а својата „естетика“ ја позајмува од геномот на мелодрамата, со нејзината традиcионална морална cрно-бела поделба на „добри“ и „зли“, спектакуларноста и патетичноста на изразот. Наспроти таа кич и реадy маде книевност, словенските литератури имаат свои богати книевни традиcии во кои cентралните прашања се сврзани со Бога (теодиcејата), смислата на животот и човекот, бесмртноста, историјата и митовите во кои се отсликуваат наcионалните архетипови.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Венко Андоновски
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници278

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.49 MB