Интерпретограми : студии за македонската книжевност
Издавачки центар ТРИ

Интерпретограми : студии за македонската книжевност

Шифра на артикл: 041257
ISBN: 9786082307213
Код на производителот: 41257
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ракописот Интерпретограми (студии за македонската книжевност) од проф. д-р Марија Ѓорѓиева Димова е студија од областа на теоријата на книжевноста, книжевната критика и книжевната херменевтика. Ова е нејзина осма книга составена од студии и огледи од областа на книжевната наука и компаратистиката. Во седумнаесетте текста испишани како сериозни интерпретативни анализи се толкуваат одбрани – прозни, поетски и драмски – дела од македонската литература. Толкувањата се изведени низ призма на одредени книжевно-теориски категории и како проверка и примена на некои референтни херменевтички модели и концепции, какви што се, на пример: теориите на интертекстуалноста, транстекстуалноста, цитатноста и интердискурзивноста, теориите на метафикцијата и теориската фикција, начелата на метакритиката, модусите на жанровската хибридизација, постмеморијата како култура и како литература.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Марија Ѓорѓиева Димова
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници246

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Matthew Cordell
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.1 MB