Достоевски во Сибир го чита Хегел и бликнува во солзи
Артконект

Достоевски во Сибир го чита Хегел и бликнува во солзи

Шифра на артикл: 043436
Баркод: 9786084852384
Код на производителот: 43436
Достапно веднаш
0 МКД
170 МКД
170 МКД
2,75 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Својата кратка и брилијантна критика на рационализмот Фелдењи ја заснова на една извонредна претпоставка: Достоевски, додека ја издржувал казната во Сибир, веројатно открил едно од клучните дела на Хегел во кое се тврди дека Сибир не е дел од светската историја и затоа таму не може да се создаде никаква културна вредност. Како би реагирал Достоевски соочен со оваа осуда на ништожност, која е изречена од највлијателниот филозофски авторитет во тоа време? Според Фелдењи, отпрво веројатно бил резигниран, па дури и повреден, но потоа решил да одговори. Неговиот одговор го имаме денес во „Записи од мртвиот дом“, „Браќата Карамазови“, „Злосторство и казна“, „Идиот“…
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Ласло Ф. Фелдењи
Издавач Артконект
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници71

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Matthew Cordell
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : J.R.R. Tolkien
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
Цена 799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB