Варијации на магичниот реализам во светскиот и македонскиот роман
Или-Или

Варијации на магичниот реализам во светскиот и македонскиот роман

Шифра на артикл: 047184
ISBN: 9786084770251
Код на производителот: 47184
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата се занимава со специфична и не толку позната тема кај нас која ја проследува појавата на магичнореалистичната нарација во светски и македонски рамки, нејзината концептуализација, варијабилност и типологизација. Поаѓајќи од историјатот на терминот магичен реализам, кој се појавува во раните дваесети години на минатиот век и паралелното и взаемно фигурирање на чудесното и реалното, се открива суштината на овој комплексен и суптилен феномен. Авторката се труди да го разјасни концептот на магичниот реализам преку неговите допирни релации со други блиски поетики и области (особено оние кои го имплицираат присуството на чудесно) како надреализмот и фантастиката. Посебно внимание му се посветува на присуството на реализмот во магичниот реализам, кој е дефиниран како стремеж кон подобрување на реалистичната нарација... Варијации на магичнот реализам во светскиот и македонскиот роман од Фросина Пармаковска претставува успешен обид за доближување на концептот на магичнореалистичната
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Фросина Пармаковска
Издавач Или-Или
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници165

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Matthew Cordell
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : J.R.R. Tolkien
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
Цена 799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.27 MB