Авторот во огледало
КСЦ Полица

Авторот во огледало

Шифра на артикл: 048403
ISBN: 9786084850922
Код на производителот: 48403
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Авторот во огледало на Лидија Капушевска-Дракулевска содржи 14 разговори со современи македонски писателки и писатели што авторката ги водела во периодот од 2012-2021 година на страниците на списанието „Културен живот“. Ракописот содржи интервјуа со: Лилјана Дирјан, Владимир Мартиновски, Румена Бужаровска, Калина Малеска, Лидија Димковска, Гоце Смилевски, Иван Џепароски, Фросина Пармаковска, Јагода Михајлова-Георгиева, Соња Стојменска-Елзесер, Влада Урошевиќ, Ристо Лазаров, Петар Андоновскии Кица Колбе. Тие се проследени со авторски текстови за одделните поетики на соговорниците. На тој начин, се вкрстуваат автопоетичките и поетичките согледби во една чудесна симбиоза. Книгата е мошне оригинална и досега невообичаена за нашата книжевна средина, затоа што не се работи за новинарски разговори, туку за компетентни книжевни интервјуа, збогатени со оригинални поетички согледби за најзначајните имиња на македонскиот книжевен живот денес.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Книжевна теорија и критика
Автор Лидија Капушевска Дракулевска
Издавач КСЦ Полица
Година на објавување2022
Број на страници368

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Wolf
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.11 MB