Писма до пријателите - избор од римската епистоларна книжевност
Издавачки центар ТРИ

Писма до пријателите - избор од римската епистоларна книжевност

Шифра на артикл: 045150
ISBN: 9786082306094
Код на производителот: 45150
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Кикерон Хоратиј Овидиј Сенека Плиниј Помладиот оставиле голем број писма до пријателите кои содржат многу детали од нивниот живот и работа за нивните карактери за јавниот и политичкиот живот за местото и улогата што ги имале во бурниот Рим. Писмата се кратки состави и есеи во стих и проза вистински бисери на епистоларната книжевност многу познат книжевен вид во римската традиција. Сите тие биле во активен однос со римското општество. Исклучително образовани создавале под влијание на филозофските школи актуелни во периодот и пишувале под влијание на општествено-историските настани испреплетени со нивните лични приказни кои се одвивале во тие најбурни времиња на римската цивилизација. Изборот за овој превод е направен од убедување дека односите меѓу луѓето кои се одржуваат преку писма сами по себе се секогаш интригантни, дека не се само текст или порака. Tие се допир, израз на лицето, глас, сјај во очите, сведоштва на субјективно доживеани настани, на телесни и емотивни бури.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Критики и писма
Автор Наталија Поповска - превод
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2018
Број на страници209

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 550 МКД
8,90 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Shaun Usher
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Shaun Usher
Цена 599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.88 MB