Кабинет на чуда со ѕидови од огледала
Антолог

Кабинет на чуда со ѕидови од огледала

Шифра на артикл: 060082
Баркод: 9786082436661
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ ги содржи разговорите што Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски ги воделе во временски опсег поголем од дваесет години. Првиот дел од книгата, „Огледало за загатката“, опфаќа дијалози водени во 2002 и 2003 година, вториот дел претставува еден подолг разговор од 2015 година, а последниот дел, „Кабинет на чуда“, разговори од 2023 година. На овие страници се допрени најголемиот дел од творечките преокупации на Урошевиќ, а авторот се обидува преку дијалогот за поетиката на писателот да долови и елементи од неговата личност, живот и односот кон современиците. Книгата може да се чита и како панорама на книжевните опсесии на Урошевиќ и како портрет на еден човек кој својата егзистенција нераскинливо ја преплетувал со книжевноста и, воопшто, со уметноста.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Критики и писма
Автор Владимир Јанковски
Издавач Антолог
Боја Виолетова
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници381

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 550 МКД
8,90 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Shaun Usher
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Shaun Usher
Цена 599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.88 MB