Прилог кон конфронтативна граматика на македонскиот и полскиот јазик : (функционална диференцијација според граматичките категории)
Бегемот

Прилог кон конфронтативна граматика на македонскиот и полскиот јазик : (функционална диференцијација според граматичките категории)

Шифра на артикл: 003260
Баркод: 9786084718727
Код на производителот: 3260
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Предмет на овој научен труд е конфронтативното проучување на граматикализираните морфолошки појави во полскиот наспрема македонскиот јазик. Под терминот „граматикализација“ се подразбира регуларно појавување на морфосинтаксичките експоненти на одредена граматичка категорија. Значи, овој труд ја разгледува граматикализацијата како процес при кој одредени лексемски единици и конструкции добиваат граматички функции во одредени јазични контексти. Граматикализацијата, со која се занимава овој труд, го засега прашањето на границите помеѓу категориите, и во кој степен се развила зависност меѓу нивната структура и примена и колку се тие потврдени или непотврдени како граматички категории во јазикот. Граматикализацијата како актуелен процес претставува примарен феномен на дискурсот, кој треба да се разгледува од гледна точка на регуларноста на одредени семантички и морфосинтаксички јазични појави. Лидија Танушевска
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лингвистика
Автор Лидија Танушевска
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници145

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Svetlana Simonovska
Цена 890 МКД
14,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Noam Chomsky
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.09 MB