Прагматика : јазик и комуникација
Арс Ламина

Прагматика : јазик и комуникација

Шифра на артикл: 041738
Баркод: 9786082598901
Код на производителот: 41738
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Прагматиката е релативно нова научна дисциплина која го проучува јазикот од гледна точка на неговите корисници. Запознавањето со прагматиката го продлабочува разбирањето за природата на комуникацијата и ја подига свесноста за начините на користењето на јазикот. Поимите и темите обработени во оваа книга се актуелни и се постапно и јасно претставени, а се користат примери од автентични ситуации во македонската средина. Затоа оваа книга, која е прва и засега единствена од ваков вид во македонската наука, нуди можност да дознаеме повеќе за нашата култура и менталитет, но и за начините на комуникација во нашето општество. Книгата е наменета и за стручната и за пошироката јавност. Особено е корисна за студентите кои студираат јазици и други хуманистички дисциплини, но е соодветна за читање и за сите што се интересираат за јазикот и комуникацијата. Таа може да најде широка примена: на лингвистите ќе им помогне да ги определат рамките на нивните прагматички истражувања, а на обичните чи
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лингвистика
Автор Марија Кусевска, Елени Бужаровска
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници238

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Svetlana Simonovska
Цена 890 МКД
14,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Noam Chomsky
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.1 MB