Имињата во македонската фразеологија
Антолог

Имињата во македонската фразеологија

Шифра на артикл: 045758
Баркод: 9786082434834
Код на производителот: 45758
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Овој труд е резултат на неколкугодишниот интерес кон темата која досега не е подетално обработена во македонскиот јазик. Потеклото на имињата во македонската фразеологија е различно: од Библијата, од митологијата, од народното творештво, од уметничката литература и од други извори. Фразеологијата, како креативен дел од јазикот, ја илустрира вековната народна мудрост што се гледа во значењата и на овој вид фраземи. Вкупно се анализирани 417 фразеолошки изрази поделени (тематски) во следните поглавја: Имињата во јазикотч Именскиот инвентар во македонската фразеологијач Антропонимите во македонската фразеологијач Топонимите во македонската фразеологијач Еортонимите во македонската фразеологијач Етнонимите во македонската фразеологија и Македонска дијалектна фразеологија. По теоретскиот дел следуваат Речник на онимиски фраземи во македонскиот јазик и Користена литература.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лингвистика
Автор Катерина Велјановска, Биљана Мирчевска - Бошева
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници176

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Svetlana Simonovska
Цена 890 МКД
14,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Noam Chomsky
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.09 MB