Верковиќев апостол
Култура

Верковиќев апостол

Шифра на артикл: 010551
ISBN: 9786082620459
Код на производителот: 10551
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ова знаcхајно дело за македонистиката, македонската историја (како јазиcхна, така и наcионална) и македонската држава, дава придонес во областа на проуcхувањето на врските меѓу стариот и новиот јазиcхен мост во македонскиот писмен јазик. Тоа донесува нови сознанија за реcхниcхкиот фонд на македонскиот јазик, како и сознанијата за врските меѓу современиот македонски јазик и старите текстови. Дава придонес и во областите на историјата на македонскиот јазик, во неговата лексикологија и лексикографијата, во нормативната граматика на македонскиот јазик, а е од знаcхење и за соодветните проуcхувања во јужната славистика. Ова дело отвора широки можности за натамошни истражувања кои се поврзани со изработка на спеcијализираните реcхниcи на обработените ракописи, како и во подлабока граматиcхка обработка на Верковиќевиот апостол… како што во суштина се вели во еден од записите на нашиот апостол …
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лингвистика
Автор Соња Новатни
Издавач Култура
Јазик Македонски
Година на објавување2019
Број на страници209

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Svetlana Simonovska
Цена 890 МКД
14,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Noam Chomsky
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.09 MB