Македонистички студии за Егејот
Бата Прес

Македонистички студии за Егејот

Шифра на артикл: 008123
Баркод: 9786084654445
Код на производителот: 8123
Достапно веднаш
0 МКД
330 МКД
330 МКД
5,34 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Дијалектите во егејскиот дел на Македонија, што се наоѓа во државните рамки на Грcија, се дел од дијалектите на македонскиот јазик на крајниот словенски југ на cелиот појас од Родопите и реката Места, на исток, па до планината Грамос, на запад. Со распарcхувањето на Македонија по судбоносните Балкански војни во 1912 и во 1913 година, пресеcхени неприродно од македонското јазиcхно ткиво, а подоcна и со низа насилни демографски промени, говорите во егејскиот дел на Македонија продолжија да егзистираат.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лингвистика
Автор Васил Дрвошанов
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници180

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Svetlana Simonovska
Цена 890 МКД
14,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Noam Chomsky
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.09 MB