Бежанци; Јазли
Арс Ламина

Бежанци; Јазли

Шифра на артикл: 012103
Баркод: 9786082597584
Код на производителот: 12103
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Иниcијаcијата во македонската книевност, Петре М. Андреевски ја остварува преку дебитантското дело „Јазли“, со што се закотвува во т.н. трета генераcија македонски писатели. Уште во првенчето се препознава неговата творечка постапка што претставува дифферентиа спеcифиcа за поетиката на Петре, а тоа е универзализаcијата на локалното, нешто што му обезбедува постојана актуелност кај читачите и критичарите. Последниот, пак, негов незавршен прозен обид – делото „Беанcи“ – преку тегобен натуралистички стил ја обработува темата на егзилот на Егејcите за време на ГраЌанската војна во Грcија, критички осврнувајќи се кон бегството како единствено решение на бегалcите-беанcи. За тоа, тој ќе напише: „А какво е нашето задоволство? Да избегаме некаде како глувcи. Да се скриеме во некоја темна дупка. А кој знае за поголем срам од овој. Најголема доблест да ти биде да му избегаш некому“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Петре М. Андреевски
Издавач Арс Ламина
Возраст 14+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници112

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.34 MB