Дални наковални
Арс Ламина

Дални наковални

Шифра на артикл: 012110
ISBN: 9786082598208
Код на производителот: 12110
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
100 МКД
Заштеда: 100 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Мое да се кае дека со стихозбирката Дални наковални, првпат објавена во 1971 година, Петре М. Андреевски воведува нова интонаcија во опејувањето на смртта. Притоа тој употребува нови анрови во оваа етапа од своето творештво (како што се тааленките и редаленките), што ги зајмува од народното творештво и од фолклорот. Спомженатата промена во поетскиот израз на Петре М. Андреевски се забелеува во таачките песни, во воведувањето на дијалогот како драмска форма, обраќањето кон мртвиот, лелеcите и оплакувањето, опевањето итн. Во оваа збирка е сместена и поемата „Смртта на бабарот“ што се смета за едно од најоригиналните дела во македонската поезија, во чиешто толкување се впуштиле многумина теоретичари на книевноста.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска поезија
Автор Петре М. Андреевски
Издавач Арс Ламина
Возраст 14+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници63

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Јосип Коцев
250 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 12.2 MB