Големата вода
Арс Ламина

Големата вода

Шифра на артикл: 044845
Баркод: 9786082671710
Код на производителот: 44845
Автор: Живко Чинго
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Никогаш не се изгубува сликата на Големата вода. Со неа и копнежливата желба за Сентерлевиот рид како да добиваше реална смисла, како да беше возможен, остварлив на некој начин овој чудесен, волшебен сон. Големата вода е недофатлива, таа мора да е во срцето на човекот. Во неговиот сон.“ Во „Големата вода“ – роман за прв пат објавен 1971 г. − Живко Чинго ни раскажува за случувањата во домот за сирачиња „Светлост“, во времето веднаш по Втората светска војна, време на неред, сиромаштија и глад. Приказната ја гледаме и ја слушаме низ очите и гласот на Лем Никодиноски, и преку него се запознаваме со низа гротескни, но мајсторски изработено ликови: најдобриот пријател на Лем, Исак Кејтен, управителот на домот Аритон Јаковлески, воспитувачот, поет и спортист Трифун Трифуноски, ѕвонарот Анески, воспитувачката Оливера Срезоска... Покрај оваа плејада на маркантни и конкретни ликови, низ душата на Лем прострујуваат и клучните симболи на оваа приказна – Големата вода, Сентерлевиот рид и Ѕидот
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Живко Чинго
Издавач Арс Ламина
Возраст 14+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници162

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.35 MB