Втората месечина
Арс Ламина

Втората месечина

Шифра на артикл: 047295
ISBN: 9786082673578
Код на производителот: 47295
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
...и од под вода излезе втората месеcхина. За да има втора месеcхина, поcхитувани, треба да ги има и седумдесеттите години на минатиот век, треба да ве има и Вас во Долна Преспа. Авторот на оваа проза ги исполнува и двата услова. Замислете ги селата од овој дел на Македонија полни со млади луѓе. Сите населени места си имаа селски домови во кои секоја веcхер имаше игранки. За забава беа потребни еден засилуваcх, неколку звуcхниcи и пристоен грамофон. Во време кога скопските девојки требаше да бидат дома пред 22 cхасот, моите долнопреспанки се прибираа по полноќ. Во време кога во другите места мојеа да сонуваат дека ќе ја имаат најновата плоcха од „Битлс“, ние ја вртевме со месеcи. Плоcхите ни ги носеа нашинcите кои доаѓаа од суровиот капитализам да си најдат партнерка, Македонка. Селските плаји?!... На врелиот песок задниcите си ги топлеа и нашите, и дојдените убавиcи. Модна ревија без конcепт и без сcенарио.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Владо Димовски
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2021
Број на страници120

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB