Татарска пустина

Татарска пустина

Шифра на артикл: 096001
ISBN: 9789989920929
Автор: Дино Буцати
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Издадена во 1940 година, „Татарска пустина“ на Дино Буцати е една од најраните студии на општочовечката егзистенцијалистичка криза предизвикана од цивилизацискиот крах наречен две светски војни: повеќе од деценија пред Бекет, Буцати наоѓа книжевен модел за нововековниот апсурд и светот сè повеќе лишен од секаква смисла. „Татарска пустина“ го следи престојот на младиот офицер Џовани Дрого во пограничната тврдина „Бастијани“ сместена јужно од една пространа пустина за која се верува дека во минатото била населена со Татари. Убеден во важноста на својата мисија и во можноста да стекне војничка слава, Дрого го поминува својот живот, исчекувајќи го нападот од Татарите – но нив се чини дека ги има многу малку во пустината, а многу повеќе во приказните на другите. Читан и почитуван, романот „Татарска пустина“ на Дино Буцати e онирично-луциден преплет од визии и сенки, од мистерии и митови без никаква историска условеност, ремек-дело со ретка префинетост и убавина.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Дино Буцати
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2007
Број на страници256
Димензија12x20cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB