Естетика на стрипот
Стрип Квадрат

Естетика на стрипот

Шифра на артикл: 055123
ISBN: 9786084719267
Код на производителот: 55123
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
ЕСТЕТИКА НА СТРИПОТ е збирка на огледи од областа на филозофијата, историјата и социологијата на стрипот. Книгата е поделена на три целини. Во првиот дел со наслов Онтологија на деветтата уметност се говори за суштината на стрипот, за одделната естетичка природа на графичкиот роман и за обрасците на создавањето дигитални (с)ликовни раскази во рамките на концептот за бесконечното платно (infinite canvas). Во вториот дел со наслов Историја на стрипот е претставена повеста на (с)ликовното приповедање од пра­историските почетоци во пештерското сликарство, па преку средновековните графички раскази, па се до воспоставувањето на модерниот стрип формат во 19 век. И во завршното поглавје, со наслов Идеологија и стрип-култура се говори за анти-стрипската книга Seduction of the Innocent, за појавата на underground стрип-сцената, како и за македонските стрипови од едицијата Никогаш роб и нивното идеолошко влијание.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Уметнички монографии
Автор Бошко Караџов
Издавач Стрип Квадрат
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници150
Димензија25 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Paola Antonelli
3.899 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Linda Chase
1.099 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Alberto Shayo
3.499 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Norbert Schneider
799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Hans Werner Holzwarth
1.599 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Johanna Burton
2.799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB