Ново

Најдоброто станува подобро: „Литература.мк“ и „КупиКнига.мк“ стануваат едно

15.12.2023.
Најдоброто станува подобро: „Литература.мк“ и „КупиКнига.мк“ стануваат едно
Најдоброто станува подобро: „Литература.мк“ и „КупиКнига.мк“ стануваат едно

Под слоганот „Најдоброто станува подобро“, „Литература.мк“ го најави спојувањето со „КупиКнига.мк“ во една е-книжарница. И двете е-книжарници, кои досега беа најпосетуваните интернет-страници за купување книги кај нас, продолжуваат да работат на заедничката веб-адреса www.literatura.mk, со што „Литература.мк“ станува и најголемата македонска е-книжарница.

„Купувањето книги преку интернет последниве години доживеа огромна експанзија. Затоа донесовме одлука што гарантира дека ќе продолжиме да го имаме најзабележливото присуство како во нашите физички книжарници, така и на интернет. Со припојувањето на ’КупиКнига.мк‘ кон ’Литература.мк‘, стануваме прва и најголема страница за купување книги, со најголем и најдобар избор, најдобро корисничко искуство и најпрофесионална грижа за сите читатели во нашата држава“, истакна Александра Лукиќ, маркетинг-директор на „Литература.мк“.

Во областа на онлајн-продажбата на книги, „КупиКнига.мк“ успешно функционираше повеќе од десет години. Спојувањето кон „Литература.мк“ е со цел да се пресретнат потребите на поголем број корисници, овозможувајќи им, пред сѐ, на брз и едноставен начин да дојдат до книгата што ја сакаат.

„Спојувањето на двете најголеми македонски е-книжарници е исклучително важен момент за сите љубители на читањето – го зголемува потенцијалот за уште подобри продажни акции, како и за неприкосновен професионализам во онлајн-малопродажбата и дистрибуцијата на книги до купувачите“, додаде Андреа Ичокаева-Бундалевска, раководител на е-продавницата „literatura.mk“.

Книжарниците „Литература.мк“ се веќе препознатливи сврталишта за сите љубители на книгите. Продажните места се уредени според современите светски стандарди и се лоцирани на најфреквентните места во Скопје, Битола и во Струмица. На полиците на книжарниците застапени се книги од најголемите издавачки куќи, домашни и странски, како и едукативни изданија, дизајнирани артикли и производи од гифт-програмата, од повеќе домашни и странски брендови и компании. Книжарниците се конципирани и како места за одржување на разни културни настани, промоции на книги, концерти, бизнис-презентации и снимања.

На е-продавницата „Литература.мк“ застапени се над 15.000 производи од 70 издавачки куќи, како и од 80 гифт-брендови, како подароци, дизајнерски додатоци за домот и канцеларијата, играчки, едукативни, арт и колекционерски производи и училишна опрема.

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

06.
Mar.
Ново
„Изгубениот“ и досега необјавен роман на нобеловецот Габриел Гарсија Маркес – „Се гледаме во август“,  денеска излезе од п...
05.
Mar.
Ново
Од креаторот на „Валјутејнмент“ (Valuetainment), број 1 канал на „Јутјуб“ за претприемачи и „еден од највозбудливите мислители&...
02.
Feb.
Ново
Книгата „Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“ посветена на композиторот и диригент Александар Џамбазов, од познатите македонски музич...
12.
Jan.
Најнови изданија
„Рокчето“ е прва книга за деца на Никола Маџиров, еден од најистакнатите и најпреведуваните современи македонски поети во светот.
10.
Jan.
Ново
Книжарницата „Литература.мк Суперстор“ и кафе-барот „Кафе Литература“ ја почнаа својата нова приказна на нова станица, во рамките на ...
25.
Dec.
Ново
Ракописот „Риба во(н) мрежа“ од авторката Јована Матевска Атанасова е победник на петтото издание на книжевната награда „Пегаз“ за на...
21.
Dec.
Ново
Одбројуваме до крајот на 2023 година со неколку наслови новитети, во издание на „Арс Либрис“ – дел од „Арс Ламина – публикации&...
07.
Dec.
Ново
Разиграјте ги претпразничните моменти на своите најмили и подарете новогодишни смарт пакетчиња исполнети со новогодишни книги и сликовници, боенки, изда...
29.
Nov.
Ново
Авторката Вики Андонова вчера (28 ноември) во „Литература.мк суперстор“ во „Ист гејт мол“ ја промовираше својата книга „Природн...
27.
Nov.
Ново
Деновиве од печат излезе македонскиот превод на изданието „Аферата Кристи“ од Нина де Грамонт, интернационален бестселер на „Њујорк тајмс&l...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.75 MB