Мир-Божица-Ејрене
Арс Ламина

Мир-Божица-Ејрене

Шифра на артикл: 041735
ISBN: 9786082670232
Код на производителот: 41735
Автор: Аристофан
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Според нововековните теоретичари, естетичари и поетолози, Аристофан е извонреден, современ поет, особено со „досегот на апсолутна слобода на духот“ (Хегел, Естетика): „Аристофан најсилно посакува на шеговит, воедно и на најзадлабочен начин, да ги изложи на потсмев своите сограѓани, заплеткани во демократски улавштини, да ги исмее таквите ретори и државници и да ја изложи на потсмев бесмисленоста на војната и, пред сè, немилосрдно да ја исмее новата насока на трагедијата, што ја воведува Еврипид...“ „Аристофан бил човек со најбогата духовна наобразба, извонреден граѓанин на Атина... вистински патриот.“ (Хегел, Естетика) Овие нововековни оценки се делумно точни: Аристофан не е само со извонредна наобразба туку е и духовит мислител, поет-философ; и не е извонреден граѓанин на плутократска Атина, туку жесток критичар, исмевач на изопачената атинска демократија − се разбира, колку што е ова можно во рамките на творечката функционалност. Навистина, „поетската слобода“ е неограничена. Аристофан на творечки начин си „игра“ со познати херои и реални личности, сместувајќи ги во комична фантазмагорична топика: комичкиот лудизам на Аристофан се случува во точно определено историско време, во точно определен политички амбиент, на точно определено место и според точно определена идеолошка гледна точка, но, парадоксално, и покрај сите хронотопски, односно историски ограничености, комедиите на Аристофан пулсираат со севременост и универзалност − светот се менува, но „комедијата нема крај“!
Карактеристика Вредност
Kатегорија Драми
Автор Аристофан
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници200

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Драми 059484
Автор : Copi
299 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055881
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055543
Автор : William Shakespeare
260 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046932
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046924
450 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 045232
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042823
180 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042395
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 014832
Автор : William Shakespeare
249 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB