Во почетокот беше словото
Икона

Во почетокот беше словото

Шифра на артикл: 063879
ISBN: 9786084993407
Автор: Катехизис
Достапно веднаш
0 МКД
499 МКД
499 МКД
8,07 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Верата разбрана како сознание за она што ќе се случи, иако тоа сѐ уште не го гледаме, подразбира слобода. Во секојдневниот живот она што го гледаме нѐ принудува да го признаеме за постоечко, што ја исклучува слободата. Согледувањето на стварноста која е невидлива е можно благодарение на слободата кој е дар на Светиот Дух зашто „каде што е Духот Господов, таму има слобода“ (2.Кор.3,17). ?Слободното постоење подразбира надминување на сите слабости и ограничувања на природата: гревот, злото, и самата смрт. Основата на постоењето на оној кој е ослободен од смрт е верата во Воскресението Христово. Тоа е воедно и основа на личноста на секој христијанин, зашто да се биде личност, всушност, значи слободно и вечно да се постои. Оној, пак, кој смртта ја прифаќа како своја последна реалност не може да се реализира како личност. ?„Во почетокот беше Словото, и Словото беше во Бога, и Бог беше Словото.“ (Јован.1,1) ?„И Словото стана тело и се всели во нас.“ (Јован.1,14).
Карактеристика Вредност
Kатегорија Духовност
Автор Катехизис
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници178

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ела Вилкокс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Alan Watts
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Габриеле
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.03 MB