Социјалниот архетип во документарниот филм
Арс Ламина

Социјалниот архетип во документарниот филм

Шифра на артикл: 000066
Код на производителот: 66
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во книгата Социјалниот архетип во документарниот филм се обработени девет документарни филмови, при што се согледани сферите во кои се поврзуваат социјалниот синдром како рефлексија на средината од една страна (што е присутен во речиси секој документарен наратив) и креативниот импулс кај документаристите како автори, од друга. Преку јазикот на книжевната теорија и филозофијата, интердисциплинарно се опфатени различните релации меѓу филмот и книжевноста - како креативни естетики, сместени во рамките на теоријата и филозофијата - како научни естетики. Фокусот е ставен на неколку истражувачки полиња: улогата на социјалната средина и нејзиниот силен импулс што ги стимулира документаристите на записч битноста на реалната информација или фактот пренесени преку документарниот филмски јазикч начинот на перципирање и реакција од страна на публиката, и улогата на креативниот јазик на авторот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филм,музика,опера и театар
Автор Маријана Георгиева-Котевска
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници205

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Joaquim Paulo
1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Joaquim Paulo
1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Titan
1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Heinz Nigg
2.399 МКД
38,82 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB