Прирачник за доблесно живеење
Издавачки центар ТРИ

Прирачник за доблесно живеење

Шифра на артикл: 093943
ISBN: 9786082309637
Автор: Епиктет
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Убавината учи на самоконтрола, болката на издржливост, а неправдата на трпение Формулата за решавање на најсложените животни проблеми е едноставна: несреќата произлегува од обидот да ги контролираме работите над кои немаме моќ, а среќата доаѓа од правилното насочување на нашето внимание кон работите што можеме да ги контролираме. Според Епиктет, мудроста се постигнува преку искуство, а учењето – преку примери. Така и тој учел сакајќи да го поттикне човечкиот дух кон доблест. Неговиот „Прирачник“ бил популарен во Римската Империја, бил користен во средниот век како правилник за животот на монасите, читан е и коментиран од многу научници и филозофи сè до денес. Согледувањата на животните ситуации како што се осаменоста, немоќта, алчноста или прељубата, звучат живо и современо, исполнети со емоции, со иронија или возвишеност. Нивната цел е да му обезбедат на секој човек сигурен пат до среќата, среде сите подеми и падови на човековото постоење.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Епиктет
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници100

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB