Златен оков
Или-Или

Златен оков

Шифра на артикл: 008462
Баркод: 5319991421646
Код на производителот: 8462
Автор: Џанг Ајлинг
Достапно веднаш
0 МКД
170 МКД
170 МКД
2,75 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Несомнено, во Вашите раcе дрите драгоcена книга, која според многумина е најдобрата кинеска новела во 20. век, и секако, таа е еден од ретките преводи од кинески на македонски јазик. Провокаcијата за превод на Џанг Аилинг потекна од фактот дека таа, како што вели нашата cенета преведеувачка Сара Цветановска, ги прекалува искуствата од својата рана младост, прустовски се сеќава и пресеќава, создава уметност од сеќавањата, и преку секогаш новиот книевен израз, при новото (о)пишување, ги преобличува и самите сеќавања, сето тоа заради нејиниот татко, кој иако високо школуван и повластен, завршува како опиумски зависник, се преенува и во една прилика, заради пркос кон помајката, ја дри Аилинг затворена во нејзината соба со месеcи, истоштувајќи ја речиси до смрт. Токму ваквите искуства од Златен оков прават мало ремек-дело, а книевноста на Аилинг ја споредуваат со онаа на Вирxинија Вулф, Џорx Елиот, Франc Кафка, Фланери ОжКонор...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Новели
Автор Џанг Ајлинг
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници98

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Новели 063694
Автор : Yasunari Kawabata
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 061940
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 056589
Автор : Herta Müller
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 055948
Автор : Ian Fleming
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 054097
Автор : Tahereh Mafi
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 053316
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 050041
Автор : Сара Вон
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 048414
Автор : Sesar Aira
Цена 230 МКД
3,72 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 041569
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Новели 008469
Цена 210 МКД
3,40 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.35 MB