Македонски волнени времиња
Издавачки центар ТРИ

Македонски волнени времиња

Шифра на артикл: 003765
Баркод: 9786082305097
Код на производителот: 3765
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Македонски волнени времиња е збирка интервјуа што Катица улавкова ги има давано за многу весници списанија портали и други медиуми од 1992 до 2017 година. Книгава е куса, разговорна, културна, политичка и емотивна историја на самостојна Република Македонија. Таа е сведоштво за една скептична свест по однос на причините и методите на евизиите на идентитетот на совремжената македонска драва. Книгава ја разобличува македонската колективна траума обелеана со систематско лишување од радоста на слободното ивеење. Моеби историјата ја пишуваат победниците, но ја менуваат големите идеи за слободата. Хуманизацијата е отворен, а не завршен процес. Личниот и колективниот идентитет не се паралелни светови, напротив. Депресијата стана начин на ивеење во Македонија. Оспорувањето е македонска константа. штом се релативизира еден идентитет, треба да се очекува негова негација.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Катица Ќулавкова
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници314

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB