Урбани херои

Урбани херои

Шифра на артикл: 003918
Баркод: 9786086581527
Код на производителот: 3918
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Секој мое да биде херој и антихерој, но да се биде урбан херој во едно антицивилизациско време е вистинско херојство. Храброст е да се бориш со здивено перо и да го скротиш во судбински приказни, да ги кренеш ликовите од дното на пиедестал со леснотија на пердув, а да не го изгубиш оптимизмот на едно дете. Да веруваш дека суетата, гордоста и себичноста се немоќни пред нејзиното височество ЉУБОВТА. Урбаните приказни на Драган Таневски го имаат оптимизмот на Кандид, култот кон клетите луЌе од дното на Максим Горки, сентиментот од улицата на Славко Јаневски, скопскиот сленг кој автентично го доловува микрокосмосот на урбаните херои расеани низ макрокосмосот... па повторно вратени таму каде што им е местото. Урбаните херои, без шминка и соалување, катарзично му се поклонуваат на својот нов урбан почеток, оти ,,без да го допреш дното, не моеш да се кренеш нагоре“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Драган Таневски
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници168

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.3 MB