Јас не сум виновен за ништо : збирка хуморески, афоризми и карикатури
Бата Прес

Јас не сум виновен за ништо : збирка хуморески, афоризми и карикатури

Шифра на артикл: 005535
ISBN: 9786082530680
Код на производителот: 5535
Достапно веднаш
0 МКД
150 МКД
150 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Тоде Блажевски, карикатурист, хуморист, есеист и аниматор е роден на 6 мај 1948 година во Скопје. Уcхел во основното уcхилиште Коcо Раcин“ - Скопје, средно во педагоската гимназија „Никола Карев“ - Скопје, а дипломирал на Правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје. Со уметничка работа започнал да се занимава во јануари 1966 година, кога во весникот Студентски збор, ја објавил својата прва карикатура. Оттогаш сé до денес, cрта карикатури, cртеи и стрипови, пишува хуморески, афоризми и есеи за карикатурата, изработува анимирани и cртани филмови и учествува на меЌународни фестивали и симпозиуми на карикатури слики фестивали на карикатури и хумор и фестивали на анимирани-cртани филмови во: Белгија (Кноке-Хеист), Бугарија (Софија), Естонија (Талин), Словачка (Братислава, Пиештани), Словенија (Љубљана), Србија (Белград, Јагодина, Заечар, Златибор), Турcија (Истанбул, Анкара, Акшехир), Хрватска, (Загреб, Бјеловар, Славонски Брод), Македонија (Битола, Велес, Виниcа)
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Тоде Ристо Блажевски
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници102

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.45 MB