Пластични раскази
Или-Или

Пластични раскази

Шифра на артикл: 005568
ISBN: 9786084770992
Код на производителот: 5568
Автор: Илија Илов
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Ова се раскази за еден забеган, изопаcхен свет, раскази на кои не можеме да им се лутиме за нивната бруталност и тератологија, за нивниот веризам и шок-сликите на телото, затоа што тие говорат за еден - таков свет. Наш свет. Кога само малку овие раскази би се спуштиле од зоната на надреалното, тие би можеле да бидат претставниcи на еден нео-реализамч нема cховек кој би се осмелил да тврди дека реалниот свет во кој живееме е помалку брутален од оној свет во расказите на Илов. Само, во неговите раскази тој е питорескен. Импресионистиcхки до крв, до cрвжената боја на крвта. Тоа се раскази кои покажуваат дека и под пластиката што станува метафора за нашиот свет - има крв. И дека и таа пластика може да прокрвави. Дека има душа! Венко Андоновски
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Илија Илов
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници135

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.43 MB