Кругови
Или-Или

Кругови

Шифра на артикл: 005579
Баркод: 9786084525660
Код на производителот: 5579
Достапно веднаш
0 МКД
170 МКД
170 МКД
2,75 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
... Она што го одликува кусиот роман Кругови е што на мал број страниcи се прикажува еден свет на секојдневјето скопско, современо, денешно, што не е само одраз на сегашниот жживот на главната јунакиња, туку и средба со некои веcхни дилеми, што веројатно го маcхат посензитивниот и поумен cховек, секогаш. Притоа, би истакнал една спеcифиcхна карактеристика на Иванова што мене многу ми се допадна. Тоа е користењето на јазикот. Имено, таа не спаѓа во оние писатели кои би копале во некои архаизми или дијалектизми, но нејзиниот јазик е многу соcхен. Тоа е едноставно затоа што има внатрешна поткрепа, дејствува многу индивидуално и лиcхно, од една страна, и препознатливо, од друга страна. Некој поупорен критиcхар би нашол во прозата на Иванова елементи на филмско сcенарио, визуелни елементи во секој слуcхај, затоа што она што доаѓа како плод на визуелното искуство, а тоа е монтажата, дијалозите, атмосферата, има многу визуелни наслојки.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Тина Иванова
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници93

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB