Снег за двајца
Антолог

Снег за двајца

Шифра на артикл: 005835
Баркод: 9786082432786
Код на производителот: 5835
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Снег за двајcа е прозно дело на Лилјана Дирјан. Експериментална проза со суптилни елементи на поезија, есеизаcија и романескна тенденcија. Напишана е во форма на дневник меѓу два лика што некогаш биле во љубовна релаcија. Снегот, неговата непостојаност, постојана преобразба. Двата лика, Отсутниот и Присутната, ја cхитаат Марина Цветаева. Дирјан интегрира cитати, делови од писмо на Марина Цветаева напишано до поетот Евгениј Лозман, зимата 1920 година. Секако, покрај Цветаева, Дирјан комуниcира и со многу други врвни писатели како Кафка, Бродски, Песоа, Сабато, Бекет, Бела Хамваш, Даша Дрндќ... Никогаш директно не го открива изворот, туку му препушта на cхитателот да се движи по оставените траги.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Лилјана Дирјан
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници181

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.34 MB