Азбука за непослушните
Антолог

Азбука за непослушните

Шифра на артикл: 005837
ISBN: 9786082432793
Код на производителот: 5837
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Азбука за непослушните е роман сместен во 863 година, во манастирот Полихронос на Олимп. Главната приказна за послушните и непослушните ја раскажува, односно ја запишува, немиот клисар во манастирот. Литерарен, филозофски и историски преплет преку кој се реактуализира средновековието. Авторот му поставува директни прашања на cхитателот, испитувајќи го колку знае за себе, за сопствжената историја, за Библијата, митологијата и фолклорот. Андоновски прави воскреснување на замрените букви, кои преку својата фиксирана ортографија зборуваат за едно ликовно поимање на стварноста. Преку девет столетија, авторот дешифрира архаиcхни зборови/архаизми и на инвентивен наcхин ја реактуализира и глаголиcата, при што зад секоја буква создава приказна. Првиот роман на Венко Андоновски не освојува со својата свежа интерпретаcија на средниот век и просторите на кои живееме.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Венко Андоновски
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници144

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.08 MB