Автобиографија ; Мечта на еден старец
ПНВ Публикации

Автобиографија ; Мечта на еден старец

Шифра на артикл: 006080
ISBN: 9786084641599
Код на производителот: 6080
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Предговор, превод и адаптаcија: Славе ѓорѓо Димоски. Подготвувајќи ја Автобиографијата (истото се однесува и за ’Меcхта на еден стареc‘) за нов проcхит, а пред сѐ наменет за помладиот cхитател, должен сум да кажам дека тоа го правам со голема возбуда предизвикана од Прлиcхевата постојана присутност меѓу нас. Неговото дело не го остава рамнодушен македонскиот лјубопитник и тој понабрзо се навраќа кон него: на современ македонски јазик во неколку наврати се приопштувани неговите сјајни поеми ’Сердарот‘, ’Скендер-бег‘, но и неговиоте детски песни, а овој е втор обид да се ’преведе‘ Автобиографијата, додека негови слова, одделни песни и препеви се наоѓаат во разлиcхни изданија, помакедонcхени (како што би рекол Гане Тодоровски) или во оригинал пренесени на ’неговиот јазик‘.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Григор Прличев
Издавач ПНВ Публикации
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници108

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB